Skip to content

714 23rd StUnion City, NJ 07087

Built 2005

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 11, 2016

Property Information

Block130
Lot29.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class47
Description2S-3U-H-AG
Dwellings3
ZoningR
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
34%
Improvement Value:$571,400
66%
Total Assessment$868,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,645-3.2%
2024$14,100+4.3%
2023$13,517+1.2%
2022$13,359+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 7622, Page 248NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/25/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 7261, Page 179