Skip to content

2410 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block135
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
43%
Improvement Value:$361,300
57%
Total Assessment$629,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,376-0.4%
2024$11,417+4.1%
2023$10,967+1.2%
2022$10,842+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,920DeedBook 9709, Page 747Recorded11/15/2022

Property Sale

Sale
$467,000

From:

To:

Sq Ft2,920DeedBook 9688, Page 903Recorded8/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1898