Skip to content

301 Palisade Ave(Unit C0001)Union City, NJ 07087

Built 1925

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block13
Lot1
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
57%
Improvement Value:$131,200
43%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,076+51.8%
2024$3,344+4.1%
2023$3,212+0.0%
2022$3,212
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 9593, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1925