Skip to content

2505 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Owner
---
Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block140
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,500
43%
Improvement Value:$394,600
57%
Total Assessment$692,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,517+1.8%
2024$12,301+6.8%
2023$11,518+48.9%
2022$7,734-30.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft2,056DeedBook 9940, Page 247Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,925DeedBook 9383, Page 562NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/28/2019

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,969DeedBook 8724, Page 15Recorded4/6/2010

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4774, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1898