Skip to content

2508 Adam PlUnion City, NJ 07087

Built 1908
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 25, 2014

Property Information

Block144.01
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
38%
Improvement Value:$698,700
62%
Total Assessment$1,118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,794+61.4%
2024$11,644+4.3%
2023$11,162+1.2%
2022$11,032+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908