Skip to content

710 25th StUnion City, NJ 07087

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2007

Property Information

Block144.01
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-2AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,660
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
33%
Improvement Value:$593,500
67%
Total Assessment$891,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,978-21.5%
2024$17,803+4.3%
2023$17,066+1.2%
2022$16,867+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft3,660DeedBook 7679, Page 317Recorded9/28/2005

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4668, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1988