Skip to content

2513 Adam PlUnion City, NJ 07087

Built 1883

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block144.02
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,900
47%
Improvement Value:$299,900
53%
Total Assessment$566,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249-6.6%
2024$10,971+11.9%
2023$9,800+1.2%
2022$9,688+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9147, Page 634Recorded9/26/2016

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 7094, Page 69Recorded7/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1883