Skip to content

2501-09 Adam PlUnion City, NJ 07087

Industrial

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Oct 24, 2013

Property Information

Block144.02
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-IND-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$664,100
61%
Improvement Value:$429,200
39%
Total Assessment$1,093,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,507-16.8%
2024$23,433+4.1%
2023$22,509+1.2%
2022$22,253+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

DeedBook 8942, Page 215Recorded11/6/2013