Skip to content

2617 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block147
Lot16.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3B-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,700
22%
Improvement Value:$548,000
78%
Total Assessment$702,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,588-23.9%
2024$13,914+4.3%
2023$13,339+1.2%
2022$13,183+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,330DeedBook 9844, Page 334Recorded8/28/2024

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft2,330DeedBook 7285, Page 230Recorded5/19/2004

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft2,330DeedBook 7246, Page 187Recorded3/15/2004

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft2,330DeedBook 6044, Page 172Recorded9/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1963