Skip to content

2609 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1974
Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 31, 2003

Property Information

Block148
Lot1.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-2C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,000
54%
Improvement Value:$283,000
46%
Total Assessment$619,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,803-29.7%
2024$15,376+4.1%
2023$14,770+1.2%
2022$14,602+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 7226, Page 165

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 7226, Page 165Recorded2/27/2004

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

DeedBook 6027, Page 108NU CodeFamily (1)Recorded8/8/2002

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5235, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1974