Skip to content

2611 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block150
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,555
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,500
36%
Improvement Value:$530,400
64%
Total Assessment$827,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,953+2.7%
2024$12,616+4.3%
2023$12,094+1.2%
2022$11,953+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft4,330DeedBook 8783, Page 113Recorded3/18/2011

Property Sale

Sale
$582,500

From:

To:

Sq Ft4,330DeedBook 7850, Page 330Recorded3/24/2006

Property Built

Built

Year Built: 1900