Skip to content

530 27th StUnion City, NJ 07087

Built 1931
Apartment

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jul 5, 2023

Property Information

Block154
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
45%
Improvement Value:$434,500
55%
Total Assessment$794,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,348+37.3%
2024$9,722+4.3%
2023$9,319+1.2%
2022$9,211+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

DeedBook 9769, Page 146Recorded9/6/2023

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8818, Page 872Recorded11/14/2011

Property Built

Built

Year Built: 1931