Skip to content

708 28th StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Public School

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 10, 1996

Property Information

Block159
Lot10

Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,500
34%
Improvement Value:$693,000
66%
Total Assessment$1,049,500

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$4,021+5.9%
1997$3,795-50.6%
1996$7,678+137.6%
1995$3,231-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5012, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1913