Skip to content

401 30th StUnion City, NJ 07087

Built 1931
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block168.01
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-2C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
25%
Improvement Value:$845,800
75%
Total Assessment$1,133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,779+18.0%
2024$16,760+4.1%
2023$16,099+1.2%
2022$15,916+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5521, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1931