Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
2906 Bergenline AveUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2008
Property Information
Block168.01
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$368,000
51%
Improvement Value:$353,500
49%
Total Assessment$721,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,592 | -22.0% |
| 2024 | $16,145 | +4.1% |
| 2023 | $15,509 | +1.2% |
| 2022 | $15,332 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.