Skip to content

409 30th StUnion City, NJ 07087

Built 1931

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block168.01
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
35%
Improvement Value:$669,600
65%
Total Assessment$1,029,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,297+20.9%
2024$14,308+4.3%
2023$13,716+1.2%
2022$13,556+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931