Skip to content

129 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block179.01
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,476
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,700
54%
Improvement Value:$352,500
46%
Total Assessment$773,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,087-22.4%
2024$15,584+4.3%
2023$14,939+1.2%
2022$14,765+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5655, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1903