Skip to content

392-394 Mountain RdUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 11, 2025

Property Information

Block182
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5F-3U-H-UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$631,500
69%
Improvement Value:$281,500
31%
Total Assessment$913,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,272-14.3%
2024$18,989+4.1%
2023$18,241+1.2%
2022$18,033+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 9880, Page 992NU CodeFamily (1)Recorded2/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1923