Skip to content

356 Mountain RdUnion City, NJ 07087

Built 1843

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block183
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2B-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,100
62%
Improvement Value:$295,200
38%
Total Assessment$769,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,889-15.9%
2024$14,144+4.3%
2023$13,559+1.2%
2022$13,401+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1843