Skip to content

286 Mountain Rd(Unit C0204)Union City, NJ 07087

Built 1913

Owner
---
Last Sale Price
$2,001,152
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block185
Lot39
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage472
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
69%
Improvement Value:$31,700
31%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,826-30.1%
2024$2,614+4.1%
2023$2,511+0.0%
2022$2,511
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,001,152
Sq Ft472DeedBook 9886, Page 1Recorded3/13/2025

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8471, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1913