Skip to content

408 Paterson Plank RdUnion City, NJ 07087

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block18
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,530
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,000
51%
Improvement Value:$343,400
49%
Total Assessment$694,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,994+47.5%
2024$8,134+4.1%
2023$7,813+1.2%
2022$7,724+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$989,400
DeedBook 7402, Page 121

Property Sale

Sale
$965,000
DeedBook 7035, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1935