Skip to content

210 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Feb 20, 2014

Property Information

Block191.01
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,327
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,300
54%
Improvement Value:$327,400
46%
Total Assessment$718,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,128-0.0%
2024$11,132+4.3%
2023$10,671+1.2%
2022$10,547+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$308,000

From:

To:

Sq Ft2,327DeedBook 8964, Page 258Recorded3/25/2014

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1898