Skip to content

527-29 34th St(Unit C0304)Union City, NJ 07087

Built 1918

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 14, 2007

Property Information

Block193
Lot38.02
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,900
68%
Improvement Value:$51,700
32%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,442+76.9%
2024$1,380+4.3%
2023$1,323+0.0%
2022$1,323
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8162, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1918