Skip to content

3200 Hudson AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$25,500,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block197
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5F-NURSING HOME

Assessment

Land Value:$2,540,000
14%
Improvement Value:$15,317,000
86%
Total Assessment$17,857,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$321,452+39.4%
2024$230,640+4.1%
2023$221,550+1.2%
2022$219,030+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$25,500,000

From:

To:

DeedBook 9622, Page 236NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded12/10/2021

Property Sale

Sale
$17,145,000

From:

To:

DeedBook 8803, Page 215