Skip to content

3305 Pleasant Ave(Block 201 Lot 5)Union City, NJ 07087

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2022

Property Information

Block201
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON ELEMENTS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,474
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,158+4.1%
2023$6,875+1.2%
2022$6,797+2.8%
2021$6,613+2.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 9203, Page 221Recorded5/25/2017

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 7649, Page 1NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/30/2005