Skip to content

3315 Pleasant Ave(Unit C0202)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage575
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,100
55%
Improvement Value:$123,600
45%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,134+4.4%
2024$3,959+4.1%
2023$3,803+5.0%
2022$3,621+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 9393, Page 905

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft575DeedBook 9393, Page 905Recorded4/9/2019

Property Sale

Sale
$139,347

From:

To:

Sq Ft575DeedBook 8770, Page 35NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/29/2010

Property Built

Built

Year Built: 1930