Skip to content

3315 Pleasant Ave(Unit C0206)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,900
52%
Improvement Value:$96,300
48%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,016-7.9%
2024$3,275+4.1%
2023$3,146+1.2%
2022$3,110+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft400DeedBook 9608, Page 775Recorded10/22/2021

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft400DeedBook 9037, Page 49Recorded5/7/2015

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft400DeedBook 8432, Page 70Recorded1/29/2008

Property Sale

SaleMulti
$93,500

From:

To:

Sq Ft400DeedBook 7324, Page 86Recorded7/19/2004

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 5361, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1930