Skip to content

3315 19 Pleasant Ave(Unit C0515)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$50,500
Last Sale Date
Oct 24, 1997

Property Information

Block202
Lot21
QualifierC0515
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage483
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
59%
Improvement Value:$85,800
41%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,795-25.4%
2024$3,748+4.3%
2023$3,593+1.2%
2022$3,551+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$50,500
DeedBook 5209, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1930