Skip to content

3400 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1973
Apartment

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block204.01
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-12U-H
Dwellings12
Zoning---
Sq Footage6,696
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
34%
Improvement Value:$1,408,000
66%
Total Assessment$2,128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,325+60.6%
2024$24,489+4.3%
2023$23,476+1.2%
2022$23,202+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft6,696DeedBook 7666, Page 108Recorded9/15/2005

Property Sale

Sale
$2,482,758
DeedBook 6092, Page 120

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5901, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1973