Skip to content

3411 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Last Sale Date
Jan 1, 1997

Property Information

Block204.01
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,000
56%
Improvement Value:$317,300
44%
Total Assessment$713,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,448-7.5%
2024$13,454+4.1%
2023$12,924+1.2%
2022$12,777+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5385, Page 184