Skip to content

515 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 16, 1996

Property Information

Block204.01
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
45%
Improvement Value:$326,800
55%
Total Assessment$594,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,752+9.1%
2024$9,856+4.1%
2023$9,468+1.2%
2022$9,360+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5049, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1903