Skip to content

531 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 21, 2015

Property Information

Block204.01
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-2AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
39%
Improvement Value:$474,900
61%
Total Assessment$772,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,973+2.3%
2024$13,662+4.1%
2023$13,123+1.2%
2022$12,974+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903