Skip to content

535 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 1999

Property Information

Block204.01
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage982
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
57%
Improvement Value:$202,900
43%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,352-6.2%
2024$7,837+4.3%
2023$7,512+1.2%
2022$7,425+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903