Skip to content

520 34th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 28, 2003

Property Information

Block204.01
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,962
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,500
46%
Improvement Value:$356,300
54%
Total Assessment$659,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,315-16.4%
2024$12,341+4.3%
2023$11,831+1.2%
2022$11,693+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 7077, Page 45Recorded6/27/2003

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5415, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1903