Skip to content

140 35th St(Unit C0302)Union City, NJ 07087

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2015

Property Information

Block212
Lot4
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description3BR/2BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,514
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,300
29%
Improvement Value:$331,500
71%
Total Assessment$466,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,355+29.7%
2024$6,443-21.5%
2023$8,205+0.0%
2022$8,205
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007