Skip to content

311-315 37th St(Unit C0401)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block215
Lot21
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description3BR/2BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,200
32%
Improvement Value:$555,900
68%
Total Assessment$818,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,343-21.7%
2024$15,770+4.3%
2023$15,117+0.0%
2022$15,117
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 8715, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 2006