Skip to content

205 37th StUnion City, NJ 07087

Built 1902

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block216
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,700
57%
Improvement Value:$211,600
43%
Total Assessment$491,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,680-22.8%
2024$9,944+4.3%
2023$9,533+1.2%
2022$9,422+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,603DeedBook 9904, Page 432Recorded6/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1902