Skip to content

206 36th St(Unit C0202)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block216
Lot6
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage635
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
46%
Improvement Value:$157,300
54%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,189-15.4%
2024$6,135+8.1%
2023$5,677+1.2%
2022$5,611+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft635DeedBook 9629, Page 418Recorded1/11/2022

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft635DeedBook 9145, Page 7Recorded9/14/2016

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft635DeedBook 8335, Page 228Recorded9/25/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006