Skip to content

206 36th St(Unit C0405)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 22, 2016

Property Information

Block216
Lot6
QualifierC0405
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA-PS6
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage554
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
41%
Improvement Value:$169,400
59%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,425-24.2%
2024$5,840+4.3%
2023$5,599+1.2%
2022$5,533+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft554DeedBook 9130, Page 338Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft554DeedBook 8325, Page 304Recorded9/17/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006