Skip to content

3607 Park Ave(Unit C0202)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block217
Lot24
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage673
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,700
39%
Improvement Value:$174,000
61%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,404-32.2%
2024$6,493+4.3%
2023$6,225-2.6%
2022$6,388+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft673DeedBook 9582, Page 714Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 9582, Page 714

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft673DeedBook 9467, Page 516Recorded1/28/2020

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft673DeedBook 8026, Page 256NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/16/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006