Skip to content

501 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1967

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Apr 29, 2015

Property Information

Block21
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-G
Dwellings2
ZoningR
Sq Footage2,498
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,300
36%
Improvement Value:$415,400
64%
Total Assessment$653,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,753-12.4%
2024$11,132+4.3%
2023$10,671+1.2%
2022$10,547+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 9046, Page 44Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 9016, Page 607NU CodeBankruptcy (13)Recorded1/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1967