Skip to content

3712 New York AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block221
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-WH-OFF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
61%
Improvement Value:$165,400
39%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,526-9.5%
2024$10,525+4.1%
2023$10,110+1.2%
2022$9,995+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9862, Page 470Recorded11/20/2024