Skip to content

135 38th St(Unit C0303)Union City, NJ 07087

Built 2007

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block223
Lot26
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
DescriptionPS#13
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,074
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,300
38%
Improvement Value:$285,700
62%
Total Assessment$462,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,983-34.3%
2024$10,634+4.0%
2023$10,221+0.0%
2022$10,221
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 9292, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 2007