Skip to content

3813-19 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 27, 2011

Property Information

Block224
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B-4C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,570
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,152,000
60%
Improvement Value:$768,200
40%
Total Assessment$1,920,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,513-22.2%
2024$43,053+4.1%
2023$41,356+1.2%
2022$40,886+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929