Skip to content

529 39th St(Block 224 Lot 46)Union City, NJ 07087

Built 1991

Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block224
Lot46

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$19,070+14.1%
2008$16,709+2.4%
2007$16,312+2.8%
2006$15,873+10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8424, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$497,500
DeedBook 7078, Page 294

Property Sale

Sale
$497,500

From:

To:

DeedBook 7078, Page 294Recorded7/1/2003

Property Sale

SaleMulti
$273,500
DeedBook 5696, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5484, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1991