Skip to content

520 39th StUnion City, NJ 07087

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 16, 2015

Property Information

Block229
Lot21.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5F-2U-C-NH-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
47%
Improvement Value:$343,900
53%
Total Assessment$643,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,167-3.2%
2024$11,532+4.1%
2023$11,078+1.2%
2022$10,952+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929