Skip to content

500 Central Ave(Unit C0219)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC0219
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,077
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
54%
Improvement Value:$64,200
46%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,595+5.8%
2024$2,452+4.1%
2023$2,356+1.2%
2022$2,329+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,077DeedBook 9113, Page 19NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$17,484

From:

To:

Sq Ft1,077DeedBook 8907, Page 7NU CodePost-appeal (29)Recorded5/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963