Skip to content

500 Central Ave(Unit C0316)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$159,999
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC0316
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
44%
Improvement Value:$121,300
56%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,679-30.9%
2024$5,328+4.1%
2023$5,118+1.2%
2022$5,060+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,999

From:

To:

Sq Ft542DeedBook 9079, Page 434NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/17/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft542DeedBook 8706, Page 910NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/28/2009

Property Built

Built

Year Built: 1963