Skip to content

500 Central Ave(Unit C1008)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1008
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage926
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
44%
Improvement Value:$206,700
56%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,722-54.0%
2024$5,912+192.2%
2023$2,023+1.2%
2022$2,000+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft926DeedBook 9768, Page 662NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/5/2023

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 9113, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1963