Skip to content

500 Central Ave(Unit C1101)Union City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block22
Lot1.01
QualifierC1101
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,089
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
43%
Improvement Value:$253,100
57%
Total Assessment$445,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,573-27.7%
2024$10,479+4.1%
2023$10,066-10.6%
2022$11,265+409.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,089DeedBook 9563, Page 976Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,089DeedBook 9470, Page 527Recorded2/11/2020

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,089DeedBook 8994, Page 348NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/11/2014

Property Sale

Sale
$210,025

From:

To:

Sq Ft1,089DeedBook 8907, Page 874NU CodePost-appeal (29)Recorded5/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963